10 šikovných zvířat, která jsou rozenými architekty!

0
450

Některá zvířata zkrátka nepotřebují stavebku, aby mohla být architekty. Mají to prostě v sobě už od přírody a je až neuvěřitelné, co všechno dokážou!

1. Vlaštovky

Vlaštovku obecnou všichni známe, ale nesmíme zapomínat i na další druhy. Některé z nich si totiž vytvářejí z hnízd jakási sousedství a hnízda některých druhů jsou dokonce považována za pochoutku!

zvirata-architekti1zvirata-architekti2zvirata-architekti3

2. Hrnčiřík prostý

Hrnčiřík je taková vlaštovka na steroidech, alespoň co se týče budování hnízd. Jejich hnízda z bahna a jílu jsou tak útulná, že se do nich často nastěhují i jiní ptáci, poté co jejich majitelé odletí. A mají to bez nájmu!

zvirata-architekti4zvirata-architekti5

3. Vlhovec aztécký

V příštím životě bychom chtěli být samečkem vlhovce. Samečci si totiž vytvoří jakýsi harém, ve kterém figuruje až 30 samiček, které pak staví hnízda z trávy a rostlin na větvích stromu. To musí být bájo!

zvirata-architekti6zvirata-architekti7

4. Vosy

Ačkoliv si většina vos hnízda nevytváří, ty, které ano, mohou být na svá zvláštně vrstvená díla rozhodně pyšná!

zvirata-architekti8zvirata-architekti9

5. Včely

Ovšem mistři v budování obydlí jsou teprve až včely. V naprosto úhledných a skoro až geometricky přesných plástvích zpracovávají potravu i vychovávají mladé potomky. Dokonalý výtvor přírody!

zvirata-architekti10zvirata-architekti11

6. Snovač asijský

Snovač je velmi mazaný pták. Jejich hnízda z trávy často tvoří kolonie na stromech akácií nebo palem. Ovšem zajímavější je místo, kde si hnízda staví. Snovač chrání svá mláďata před predátory tím, že hnízda visí nad vodou!

zvirata-architekti12zvirata-architekti13zvirata-architekti14

7. Chrostíci

Chrostíci jsou křídlatý hmyz, který svá vajíčka klade do vody nebo její blízkosti. Larvy si pak vytvářejí schránky ze všeho možného, co najdou (oblázky, písek i mušle), a vznikají tak velmi zajímavé domečky. Kam se hrabe šnek!

zvirata-architekti15zvirata-architekti16

8. Termiti

Nemůžeme zapomenout ani na termity a jejich neuvěřitelně rozlehlé kolonie, kde je v každém hnízdě i několik milionů jedinců. I když nadzemní část vypadá dost úchvatně, pravá genialita se ukrývá v podzemí, kde mají termiti chodbičky určené na zásobování potravy, vody a dokonce i k odvětrávání!

zvirata-architekti17zvirata-architekti18

9. Lemčík prostý

Sameček lemčíka je opravdu „chlap“ k pohledání! Nejen, že si staví na zemi jakousi chýš, ale ještě si dělá vlastní zahrádku! Tu nejdříve vyklidí, vystele mechem a pak na ní „vysází“ všemožné barevné bobule, plody i brouky, které mají přivábit samičku k páření! Ten ví jak na to!

zvirata-architekti19zvirata-architekti20zvirata-architekti21zvirata-architekti22

10. Snovač pospolitý

Tihle ptáci z jižní Afriky jsou opravdu společenský typ. Staví si totiž obrovská společná hnízda z klacíků a trávy, které slouží stovkám jedinců i po několik generací. Nechybí ani společné chodbičky, aby se mohli v noci zahřívat (a nejspíše drbat o tom hlučném sousedovi, který bydlí o dvě díry vedle).

zvirata-architekti23zvirata-architekti24zvirata-architekti25zvirata-architekti26zvirata-architekti27

zdroj: viralnova.com (česká jména zvířat biolib.cz)